Jaké druhy žárovek jsou na trhu a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

40W-setrna-usporka-led-zarovka-Philips-clear-580x391Tak víte, kterou si vybrat ? :) žárovky LED (diody), žárovky úsporné (kompaktní) žárovky halogenové nebo klasické žárovky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Žárovky LED (diody)

LED žárovky jsou bezkonkurenčně nejvýhodnější na trhu. LED zdroje světla vám ušetří až o 90% více energie než obyčejné žárovky. Navíc mají neuvěřitelně dlouhou životnost, která začíná na 50 000 hodinách. K bližší představě, je to okolo 24 roků při 6 hodinovém svícení denně. Nevadí jim časté vypnutí a zapnutí. Jsou odolné vůči mrazu, nárazům a otřesům a nevyzařují žádné teplo. Takže jsou bezpečné i při dlouhém svícení. Můžou mít různý tvar, proto se můžu stát i hezkou dekoraci na svítidle. Bohužel stále se využívají méně než jiné světlené zdroje a to hlavně kvůli vyšší ceně, která se vám však díky šetrnosti a životnosti po krátké chvíle vrátí a poté už díky LED žárovky jenom šetříte. LED zdroje jsou určitě budoucností, ale jejich éra ještě len začíná.

 

Žárovky úsporné (kompaktní)

Tyto žárovky taky velmi šetří elektrickou energii a některé až o 80% více, než obyčejné zdroje. Jejich životnost dosahuje někdy až 15 000 hodin. Úsporné žárovky nehřejí tak, jako normální žárovky, ale vydávají teplo. Jsou levnější než LED žárovky, ale dražší než obyčejné. Samozřejmě se to vrátí na jejich úspornosti k energiím a na životnosti. Úsporné žárovky jsou mnohem více rozšířené jako LED, protože jsou na trhu mnohem déle. Nedosahují však takový efekt jak zmíněné LED zdroje. Nevýhodou úsporných žárovek je, že nejsou vhodné do nízkých teplot a to, že se musí recyklovat, neboť obsahují rtuť. Taky se nerozsvítí hned na plný výkon. Taky mají větší velikost jako obyčejné žárovky.

 

Žárovky halogenové

Halogenové žárovky mají o třetinu delší životnost než obyčejné žárovky, tak jsou o 30% úspornější než obyčejné žárovky. Výhodou je, že na rozdíl od obyčejných žárovek se ihned rozsvítí po zapnutí a to na plný výkon. Jelikož fungují na principu rozzáření drátku tak, jak obyčejné žárovky, snadno se rozžhaví. Jsou však efektivnější, než klasické staré žárovky. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla těchto žárovek se nemění po celou dobu životnosti. Halogenové zdroje jsou vhodné pro krátké svícení, například na schodech, kde potřebujete mít okamžité osvětlení. Halogenové žárovky mají maximální svit, proto jsou vhodné pro čtení, do koupelny nebo do exteriéru, kde je potřeba osvětlit například příjezdovou cestu nebo vchodové dveře.

Klasické žárovky

Klasická žárovka je samozřejmě nejlevnější, ale pouze pořizovací cenou. Jinak je tento zdroj nevýhodný, protože ho předběhli daleko vyspělejší technologie osvětlení. Klasické žárovky přeměňují len 8% přijaté energie a jejich životnost je len 1000 hodin svícení.

Samozřejmě jsme zvyklí na klasické žárovky, protože jsou snadno dostupné. Ale v dnešní době máme příležitost si vybrat na internetu to nejlepší za nejrozumnější cenu. Budoucnost osvětlení našich domů nabízí ještě zatím málo využíván LED zdroj, který díky své šetrné technologii a velice dlouhé životnosti a snižování cen si budeme i my pomalu moci dovolit do všech svítidel v našem domově.

Náš eshop vám nabízí to nejkvalitnější osvětlení za nejlepší ceny. Aby i vy jste mohli začít šetřit nejen naši přírodu, ale i vaši elektrickou energii :).

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.