Technické pojmy zdrojů světla

44969_1316__vyr_393W131_B-BITechnické pojmy zdrojů světla

Vybrání vhodného svítidla je díky technických pojmů a zkratek při koupě dost nároční. Pokud chcete rozumět pojmů, které jsou v popise při zdroji světla, pomůže Vám náš stručný přehled nejčastěji používaných pojmů.

LED

Zkratka LED znamená „Light Emitting diode“ (dioda vyzařující světlo). LED je efektivní výbojový světelný zdroj, který funguje na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. LED žárovky jsou mnohem výhodnější než běžně používané světelné zdroje. Je to například:

- nízká spotřeba, která Vám ušetří až 90% energie více než obyčejné žárovky

- dlouhá životnost, LED zdroje vydrží až 30 let

- nízká teplota, i při dlouhém svícení se nepřehřívají

- okamžitý start LED světla, po stisknutí vypínače se okamžitě rozsvítí

- vysoká odolnost, LED zdroje jsou ideální i do venkovního prostředí

- kompaktnost, jejích velikost je vhodná pro každý tvar či velikost svítidla

Příkon nebo spotřeba

Elektrický příkon neboli hodnota vyjadřující okamžitou spotřebu elektrické energie žárovky se dává v jednotkách Watt (W). Spotřeba elektrické energie za hodinu provozu žárovky je vyjádřena ve watthodinách (Wh), respektive kilowatthodinách (kWh). Například LED žárovka s příkonem 10W spotřebuje za hodinu provozu 0,01 kWh.

Světelný tok

Světelný tok představuje celkové množství záření, které světelný zdroj vydává. Charakterizuje tedy světelný výkon záření samotného svítidla. To znamená, že se jedná o intenzitu vyzařovaného světla.

Svítivost

Díky svítivosti známe prostorovou hustotu světelného toku zdroje v různých směrech. Svítivost udávanou v jednotce candela, tedy cd, lze však určit pouze u bodových zdrojů.

Měrný světelný výkon zdroje

Pomocí měrného světelného výkonu η zjistíme, jak moc ekonomicky efektivní je přeměňování dodávaného elektrického příkonu na koncové světlo. Udává se jako lumen na watt, tedy lm/W.

Intenzita osvětlení

Intenzita osvětlení udávající poměr dopadajícího světelného toku vzhledem k osvětlované ploše je to, co ovlivňuje, zda ještě dobře vidíme, nebo už musíme mhouřit oči. Jednotka, podle které intenzitu osvětlení poznáme, je lux, tedy lx.

Teplota chromatičnosti

Souvisí s barevnou teplotou světla a je udávána v kelvinech. Můžeme rozlišit tři hlavní skupiny, teplá bílá ˂ 3 300 K, studená bílá 3 300 – 5 000 K, denní bílá ˃ 5 000 K.

Teplé bílé světlo se hodí do obývacích pokojů, protože navozuje příjemný pocit pohodlí. Studená bílá zase působí dobře na psychiku, a to především povzbuzujícím dojmem, je tedy vhodná třeba do pracovny. Denní bílá pak svým neutrálním tónem navozuje přirozené denní světlo.

Stupeň krytí IP

Díky stupni ochrany IP zjistíte, kam je dané svítidlo vhodné umístit. IP krytí totiž zabraňuje poškození z důvodu nepříznivého počasí, vniknutí prachu, vody a podobně.


Samotné číslo stupně se skládá ze dvou číslic, první udává ochranu před dotykem, druhá před vniknutím vody. Venkovní svítidlo by přitom mělo mít alespoň IP44.

Pokud hledáte kvalitní a bezpečné zdroje světla, navštivte na naši stránce výrobce FULGUR 

(zdroj: http://www.fulgur.cz/blogs/zorientujte-se-v-technickych-pojmech-svitidel , https://cs.wikipedia.org/wiki/LED#Princip_funkce, http://v-tac.cz/content/8-svitivost-svetelny-tok )

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.